Srpen 2017

Dušené červené hlávkové zelí

27. srpna 2017 v 15:42 Přílohy
Suroviny: 1 hlávka zelí (asi tak půl druhého kila by měla mít), 1 veliká cibule, sklenička jablečného džusu nebo šťávy (stoprocentní), 1 lžíce citronové šťávy (nebo jemnějšího octa), sůl, pepř, olej

Recept: Cibuli nakrájíme na kostičky. Zelí nakrouháme nebo jemně nasekáme. Na oleji osmažíme cibulku dozlatova. Pokud chceme, aby měla rovnoměrně barvu, tak ji ve chvíli, kdy začne hnědnout, podlijeme trochou vody, kterou pak vydusíme. Přidáme nakrouhané zelí. Mícháme, mícháme, mícháme. To trvá asi tak pět minut a potom přilijeme jablečnou šťávu, všechno opepříme a osolíme. Někdo přidává ještě kmín, ale to je na vkusu každého soudruha. Kdo kmín nesnáší, nemusí ho dávat. Zelíčko je dobré i bez něj.

Zamícháme a dusíme do měkka půl až tři čtvrtě hodiny. Doba zase závisí na vkusu každého soudruha, někdo má raději dušené zelí hezky křupavé (například autor těchto řádků), tak ten ho raději nechá jen půl hodinky. Někdo zase rád úplně měkké, tak ten ho může škvířit i skoro hodinu. Fantazii a vkusu přeci nikdo meze klást nesmí. Nakonec už jen všechno ochutíme citronovou šťávou, zamícháme, ochutnáme, podle potřeby osolíme nebo opepříme a po finálním prohřátí máme hotovo. Dušené červené hlávkové zelí dobré místo obyčejného bílého zelí a taky jako druhá příloha k různým dušeným masům. Skvělé je například k hovězím závitkům

Vepřová kýta pečená na kmíně

26. srpna 2017 v 20:01 Vepřové
Suroviny: 1 vepřová kýta, 1 velký stroužek česneku, celý kmín, sůl, 1 cibule, 100 gramů uzené slaniny

Recept: Oloupeme si česnek a prolisujeme nebo utřeme se špetkou soli. Osobně preferuji to druhé, protože se česnek víc rozvoní a také krásně napění. Ale když zvítězí lenost, tak taky sám někdy sáhnu po lisu. Ať už se rozhodneme pro první postup nebo pro druhý, teď přijde řada na pořádné promazání masa po povrchu. Pokud jsme netřeli se solí, tak ho ještě před tím jemně osolíme. Kýtu vložíme na hodinku do lednice.

Cibuli oloupeme a rozkrájíme na půlkolečka. Špek pokrájíme na tenké plátky. Cibulku rozložíme na dno pekáče. Kýtu ze všech stran okmínujeme. Položíme ji na cibuli a na maso rozložíme plátky špeku. Všechno podlijeme vodou. Vepřové maso dáme přikryté péci na sto stupňů asi na hodinku a pak zesílíme na sto osmdesát a další hodinu až půl druhé pod pokličkou dopečeme. Během pečení neodkrýváme, nenakukujeme, nedloubeme do něj ani ho nepodléváme. Nijak by to masíčku nepomohlo, spíš naopak. Během pečení si můžeme přichystat přílohu podle chuti. Kýta pečená na kmíně se může podávat s obyčejným i bramborovým knedlíkem, bramborami a třeba ještě se špenátkem nebo zelíčkem jako na fotografii. A nebo si ji můžeme nakrájet na tenké plátky a baštit jen tak s chlebem pomazaným hořčicí.