Květen 2017

Vařený špekáček

26. května 2017 v 16:27 Uzeniny
Suroviny: špekáčky, hořčice

Recept: Kupování párků v naší zemi je tak trochu loterie. Nemálo výrobců je používá jako nějaký odpadkový koš pro různé zbytky a je to poznat na chuti a občas i na vzhledu. Bývají mastné, něco tam člověku drhne mezi zuby a obecně je to taková spíše pěnová hmota zvláštní barvy. Proto si raději kupuju špekáčky, u kterých je mnohem větší šance, že narazím na něco relativně kvalitního (semozřejmě blivajzům z kuřecího separátu nebo naprosté většině vakuovaných buřtů se vyhýbám a doporučuju to samé každému). V kuchyni se buřty dá udělat na sto a jeden rychlých chlapských způsobů. A stejně jako párky si je můžeme uvařit.

Někdo by řekl, no tak toho buřta prostě fláknu do vody a pak ho po chvíli vaření vyndám. Jo, tak to jde taky, ale ideální řešení to určitě není. Celý problém spočívá ve střívku. U většiny špekáčků je velmi tuhé a jednak se špatně kouše a vůbec při jídle kazí prožitek z vysoké gastronomie, kam požírání buřtů určitě patří. No a za druhé tím, jak je tuhé, se při krájení nebo odkusování můžeme pěkně zaprasit, protože buřt má tendenci stříkat na všechny strany. Mnohem lepší je si ho před vařením pořádně oloupat. Není to nijak náročná práce, za minutku dvě to zvládne i jednorukej. Stačí malinko podchytit nožíkem a pak prostě po kouscích stahovat. Jo a ještě nesmíme zapomenout na to, že oloupaného buřta je lepší hodit už do vroucí vody, aby se nám v lázni moc nerozmočil. Stačí mu doslovně minutka dvě a můžeme ho baštit - třeba s chlebem a hořčicí.

Buřtguláš s bramborami

7. května 2017 v 22:27 Uzeniny
Suroviny: 1/2 kilogramu buřtů (točeňáku, kabanosu, polského salámu etc.), 1 velká cibule, 1 kilogram brambor, pálivá paprika, sladká paprika, celý pepř, 6 nových koření, 3 bobkové listy, 1 stroužek dobrého česneku, kmín, kostka masoxu, kousek špeku, sůl, hladká mouka, zakysaná smetana, olej

Recept: Vaření dobrého buřtgulášku začíná v obchodě výběrem kvalitní uzeniny. Ona je základ, takže šetřit na nějakém odpadu v podobě kuřecích buřtů ze separátu nebo tlustých párků z bůhvíjaké masovosojové drti opravdu nemá nejmenší smysl. Vybraný buřt by se měl pokud možno během výroby co nejčastěji potkávat s masem, dobré vyuzení a zajímavé koření je ještě extra bonus. Hezký finální efekt nám dá nějaká pikantnější uzeninka.

Po dokoupení zbytku surovin a donesení jich domů, se můžeme rovnou vrhnout na výrobu. Začneme loupáním brambor, cibule a... vybraných buřtů. Někdo je neloupe, ale dnešní "střívka" jsou hnusná a rozhodně by kazila celkový dojem z jídla. Nasekáme špek a cibulku. Bramobry i uzeninu nakrájíme na větší kostky. Brambory můžeme pokrájet případně i na stejně dlusté plátky. To záleží na vkusu každého z nás, co se nám líp bude jíst. V hrnci si rozpustíme špek a osmahneme na něm cibulku dozlatova. Přidáme kmín, prolisovaný česnek a brambory. Promícháme mimo oheň s pálivou i sladkou paprikou (té první by měla stačit lžička, té druhé dáme polévkovou lžíci). Ze sporáku to odstavujeme, aby nám paprika velkou teplotou nezhořkla. Vrátíme na sporák, zalijeme vařící vodou. Přidáme kostku masoxu, pepř, nové koření a bobkový list. Po pěti minutách vaření odebereme trochu omáčky do které vmícháme dvě lžíce hladké mouky a nalijeme zpátky. Vaříme dokud brambory nejsou skoro měkké. Přidáme pokrájené buřty a dovaříme (to by mělo trvat už jen pár minut). Nakonec znovu odebereme trochu omáčky, vmícháme do ní půl kelímku zakysané smetany, vlijeme zpět a necháme přejít varem. Buřtguláš ještě ochutnáme a podle potřeby dochutíme solí a pepřem. Podáváme ho s pečivem. Zasytí i potěší nerozmazlené chuťové pohárky. I když na romantickou večeři se tato lahůdka asi přece jen nehodí. Tam raděj jezme žáby, šneky nebo jiný kuřata.