Prosinec 2013

Základní bramborový salát

14. prosince 2013 v 10:28 Nemaso
Suroviny: 1 kilogram brambor, 2 vejce, 2 mrkve, kousek celeru, 4 kyselé okurky, 1 sklenička majonézy, 1 větší cibule, sůl, pepř, ocet

Recept: Bramobry uvaříme v osolené vodě ve slupce. Někdo je nesolí, ale po mnoha zkušenostech i ty ve slupce prostě tu sůl potřebují. Necháme je vychladnout, oloupeme a nakrájíme na kostičky (s tím nám mohou pomoci různá krájítka, řezátka a jiná udělátka). Oloupanou mrkev a celer nakrájíme na malinké kostičky a dáme vařit pod pokličkou. Po přilbižně deseti až patnácti minutách varu přidáme polévkovou lžíci octa a dovaříme na skus (ocet od začátku zpomalí vaření a starší mrkev nezměkne). Když už nám tuhost zeleniny vyhovuje (je to individuální, já to mám rád křupavější), přihodíme na drobno nakrájenou cibuli a po minutě všechno přecedíme. Zeleninu přidáme k uvařeným bramborám, kam ještě přidáme dvě uvařená na tvrdo a nakrájená vejce (zase nám život ulehčí spousta udělátek a krájítek) a jemně nasekané kyselé okurky. Pak ke všemu přidáme ještě majonézu, sůl, pepř a opatrně, ale přitom pečlivě celý salát promícháme. Babicovské hňácání nedoporučuju, protože jinak vznikne z celé směsi kaše. Pokud se nám zdá salát málo kyselý, můžeme přidat lžíci až dvě z dobrého okurkového láku, ale pozor, po rozložení se chuti zvýrazní. Pak se už můžeme vrhnout na dlabání a nebo bramborový salát necháme vylepšit "zráním" do druhého dne.

Tohle byla taková banalitka. Blíží se Vánoce a prostě jsem si řekl, co takhle ořezat všechny recepty na naprosté minimum. Čili tři barvy - bílá, zelená, červená - žádné uzeniny, žádné experimenty a také žádná zakysaná smetana. Ta je paradoxním přístupem posledních let, kdy v rámci zdravosti lidé nahrazují rostlinný tuk (a ty omegy tři a šest) co jsou ve skutečnosti základem majonézy tukem živočišného původu neboli smetanou. Jogurtové bramborové saláty ani nekomentuji, věřím, že to může někomu chutnat, ale je to spíše o nesmyslné antipatii ke kvalitní majonéze, která nutí podvědomí falšovat chuťový vjem. Čirou náhodou ony superzdravé bramborové saláty bez majonézy nikdy nevyhrály jakoukoliv soutěž gurmánů (pozor, neplést s německým bramborovým salátem, to je úplně jiné jídlo).

Tento základ má jednu výhodu, podle chuti si k němu každý může přidat cokoliv :) Ať už jde o hrášek nebo kukuřici či jablko a nebo i klidně uzeninu.

Špagety s nivou a smetanou

10. prosince 2013 v 20:00 Nemaso
Suroviny: půl balíčku špaget (použité semolinové), sto gramů špeku, 120 gramů nivy, 1 stroužek česneku, 1 kelímek smetany, sůl, pepř

Recept: Špagety s nivou a se smetanou jsou velmi rychlé a jednoduché jídlo, které se hodí zvlášť po nějaké větší fyzické námaze, protože jinak nás zazdí na hezkých pár hodin :) Výhodou je opravdu banální příprava. Nakrájíme si špek na kostičky a necháme ho rozpustit na středně rozehřátém ohni (kdyby byl moc rozpálený, tak je spálíme, když je budeme dělat pomalu, po rozpuštění zůstanou křupavé). Souběžně dáme vařit vodu na špagety. Do rozpuštěného tuku rozdrobíme celou nivu, rozmícháme, půl minutky necháme rozpouštět, pak přilijeme smetanu, přidáme vymačkaný stroužek česneku a za stálého míchání necháme přejít varem. Odstavíme z plotny. Mezitím by se měla začít vařit voda, tu pořádně osolíme, hodíme do ní špagety a uvaříme je podle návodu (většinou kolem osmi minut). Odebereme si půl sklenky vody, špagety slijeme, nivovou omáčku dáme zpátky na sporák a když se po půl minutce začne rozehřívat, přehodíme do ní všechny těstoviny. Podlijeme troškou odebrané vody a na sporáku pořádně promícháme (zbylá voda je jen pro případ, že by se nám náhodou začaly přiškvařovat, ale s rychlým mícháním by se to stát nemělo). Ihned podáváme, protože špagety s nivou jsou za studena nepříliš poživatelné - sýr začíná rychle tuhnout.