Duben 2013

Špagety pomodoro - upravený Pohlreich

26. dubna 2013 v 14:46 Nemaso
Suroviny: 250 gramů semolinových špaget, 1 konzerva loupaných rajčat, 1 kostka natura bujónu, 3 stroužky česneku, bazalka, pepř, sůl, máslo, olivový olej


Recept: Špagety pomodoro patří v naší domácnosti mezi oblíbenější jídla. Objevil je pro nás Zdenda Pohlreich a v sezóně se pravidelně objevují na našem stole. To slovo v sezóně je důležité, protože tu správnou chuť jim dodá chutné čerstvé rajčátko, které poznalo skutečnou půdu a letní sluneční paprsky a ne jen nějaký roztok ve skleníku bez ohledu na roční období. No ale v dubnu stále sezóna není a co dělat, když rodina zavelí, ty pomodoro musíme zase zkusit. Po ochutnání rajčat nabízených nyní v obchodech jsem řekl, že z tohodle svinstva fakt vařit nemůžu, takže co dělat. Koupil jsem plechovku kvalitních loupaných (a protože pravý vývar bohužel doma namražený nebyl, tak i bio kostku) a hurá do toho.

V hrnečku jsem povařil kostičku bujónu v půl litru vody. Nastavil jsem i vodu na špagety (posledně jsme se rodinně zamilovali do semolinových - nelepí, opravdu nelepí a jsou velmi chutné). Na hlubší pánvi jsem rozehřál olivový olej, vymačkal do něj tři stroužky česneku a ihned přilil celou konzervu loupaných rajčat. Po přilití tak čtvrtiny bujónu jsem to řádně prosypal bazalkou, okořenil nadrceným pepřem a nechal to redukovat, protože nálevu bylo jak na můj vkus krapet hodně. Vařící vodu v hrnci jsem pořádně osolil (hrstkou a ne špetičkami), nasypal špagety a přibližně osm minut je povařil, následně slil, vyklopil k rajčatům, podlil znovu troškou vývaru, promíchal s řádným plátkem másla a hurá na stůl. No a tam už stačilo jen posypat parmezánem (kdo chce Eidam ať tam dá houby nebo jinou Goudu) a pustit se do toho.

Finální verdikt? No pravé špagety pomodoro to bohužel opravdu nejsou, ale špatné to nebylo.

Vařené párky

16. dubna 2013 v 23:36 Uzeniny
Suroviny: dobré párečky dle libosti a velikosti nádoby - kupujme u ověřeného řezníka a nebo pokud musíme do supermarketu, pečlivě kontrolujme složení a modleme se, aby masa bylo víc než soji či mletých kůží a kostí, hořčice nebo kečup nebo tatarka nebo křen nebo cokoliv jiného, co k nim máte rádi, pečivo


Recept: Asi to znáte, žena uzeniny nekoupí jak je rok dlouhý, maximálně nějakou bio kuřecí šunku pro děti a vy už pomalu zapomínáte na jednu z chutí svého dětství. Pak procházíte kolem výlohy řezníka a tam se na vás usmívá ten svět plný různých nezdravých dobrot. Neodoláte a vezmete si pár nožiček. Přijdete domů, rozhlédnete se jestli manželka je stále ještě v práci, napustíte hrnec vody, hodíte tam párky, dáte je vařit a sednete si k počítači, televizi nebo na záchod. Po čtvrt až půl hodince si vzpomenete na papu, kouknete do hrnce a tam plave několik prasklých nevábných oblud. Jednu vytáhnete, ochutnáte, pak to svinstvo vyhodíte a začnete přemýšlet, jestli náhodou žena nemá pravdu a ty uzeniny dnes nejsou už jen nějaký podfuk.

Nejsou. Stačí udělat jen jednu malou změnu v postupu a výsledek bude to, co jste si představovali. Vařené párky jde totiž udělat ... v pařáku na knedlíky. Nalijete do hrnce studenou vodu, dáte do něj pařák, pokud se ponoří, odlejete vodu - měla by sahat těsně pod něj, vložíte párky, zapnete sporák na menší plamen a jdete si dělat tu nějakou důležitou činnost. Až si vzpomenete, že máte jídlo na plotně, vrátíte se do kuchyně, oheň dáte na maximum, přiklopíte hrnec pokličkou a když voda začne do minutky bublat, vše vypnete. Vyndáte si talíř, kydnete na něj hořčici či jiné dochucovadlo podle potřeb, připravíte příbor a můžete párky odklopit, dát na talíř a sníst. :) Pokud jste disciplinovaný kuchař co od hrnce neutíká, tak klidně dejte málo vody, sporák na maximum, rovnou pokličku a jak se začne vařit, tak můžete vypnout a postupovat dál stejně.
Dobrou chuť :)

Vejce na měkko

7. dubna 2013 v 19:50 Nemaso
Suroviny: vajičko nebo vajíčka :) no a dochucení podle chuti, většinou sůl a mletý pepř

Recept: na první pohled je to přece naprostá banalita. Vejce na měkko je většinou dětí milovaná snídaně, kterou trošku omezujeme v pozdějších letech vystrašeni zkazkami o to hrozném cholesterolu. Dělaly to maminky, babičky, tetičky a šlo o to jen hodit vajíčko do kastrůlku uvařit a hotovo. Jenže jaká je to zrada, když se poprvé pokusíme takové vajíčko uvařit. Většinou skončíme natvrdo a vyžaduje to hodně cviku, abychom později dosahovali ten perfektní efekt, jaký si pamatujeme z mládí. Jenže paměť je maličko zlobivá a tak už zapomínáme, že občas i v dětství to vejce nebylo úplně nejdokonalejší. Ono zde totiž do vaření vstupuje tolik faktorů, že vlastně úplně skvělý recep neexistuje a asi nikdy existovat nebude. Takže spíše než dokonalý návod je zde pár postřehů a postup, který mně přináší uspokojivé efekty.

Vejce vyndáme z lednice a vložíme do studené vody. Zprudka uvedeme do varu a přesně ve chvíli, kdy voda začne bublat stáhneme oheň a odměříme osmdesát vteřin. Ihned ho zchladíme pod studenou vodou tak, abychom ho mohli udržet v ruce. Oloupeme či odřízneme vršek, opepříme, osolíme a zbaštíme. Asi se ptáte, kde je problém. No už na samém začátku. Toto vyjde v situaci, kdy máme standartní chlazení lednice. Jenže každý typ stroje má trošku jinou teplotu jako základ, tudíž i vaše vejce bude o stupínek teplejší či chladnější. Navíc vajíčka mají rozdílné velikosti, takže je nutno vycházet z toho, že postup je určen pro tzv. typ M. Menší budou vyžadovat trochu méně času a větší trochu více. No a poslední důležitý háček je samozřejmě ve sporáku, každému trochu jinak hřeje a zase to ovlivní finální dobu vaření. Pozor, doba varu je zde minimální. Posuvy budou doslovně v řádu jedné či dvou desítek vteřin, maximálně do půl minuty. Ale ideální recept si každý určí až sám doma.

Aha a jeden malý háček na konec, občas jsou různé definice pro vejce na měkko. Tento postup znamená tuhý bílek a tekutý žloutek. Ne celé měkké vajíčko, co jen přejde varem (tam stačí zabublat a vyndat).

Nádivka se špenátem

2. dubna 2013 v 18:07 Slané pečení
Suroviny: 1/2 kg uzené krkovičky, 3/4 tukové veky, špenát bonduelle listový - cca pět zmrzlých kuliček (lze obměňovat), muškátový oříšek, sůl, pepř, 3 vejce, 2 stroužky česneku, špek, strouhanka, mléko

Recept: Špenát necháme rozmrznout. Můžeme to dělat pomalu, například přes noc a nebo ho podlijeme troškou vody a na malém plaménku necháme povolit. Krkovičku nakrájíme na drobné kostičky. Veku nakrájíme na kostky, dáme do pořádné mísy a prolijeme mlékem - neměla by plavat, ale všechny kostky by měly být provlhčené. Kdybychom dali tekutiny moc, tak by nás to donutilo nastavovat nádivku strouhankou a to není to pravé ořechové. K vece přidáme vejce, špenát, nakrájenou krkovičku a okořeníme utřeným česnekem, muškátovým oříškem a pepřem. Případně můžeme ji ještě trošku osolit, ale na to pozor, uzené je většinou slané dost na celý pokrm. I když samozřejmě to závisí na našem řezníkovi, jak ty svoje lahůdky vyrábí.
Nyní už jen hmotu na nádivku pořádně propracujeme a rozmícháme, v téhle fázi případně přidáme krapítek strouhanky, pokud jsme to přepískli s mlékem, ale převážně to není nutné. Pekáček vymažeme špekem, dno poklademe několika na tenko nakrájenými plátky této uzené lahůdky. Vložíme nádivku a na povrchu poklademe dalších pár plátků špeku. Dáme do trouby rozpálené na cca 180 stupňů a pečeme přibližně čtyřicet minut - vyndáváme podle toho, jak nám začíná hnědnout - pozor, křupavá kůrčička může být fajn, ale přesušená nádivka pod ní už moc ne.

No a jak je každému asi jasné, když je to nádivka, tak jí můžeme nacpat do nějakého masa. Například do bůčkové kapsy, ale i též do krocana či kuřete a pak upéci. Dobrou chuť.